Užitečné informace

Auto-antény a jejich příslušenství

Základem dobrého příjmu je kvalitní anténa. Zejména v oblastech se slabším pokrytím se vám bude kvalitní anténa hodit. Není nic horšího než rádio, na kterém nic nenaladíte. To, že naladíte málo stanic nebo vůbec žádnou, nemusí mít na svědomí jen anténa. Problém mohl nastat nechtěným odpojením konektoru, u VW Group automobilů to může být nezapojení fantomového napáječe antény, aktivní část antény je zkorodovaná, překlesaný kabel svodu nebo je problém přímo na rádiu. V jedné z těch lepších variant je porušený nebo chybí pouze anténní prut, který lze levně zakoupit a jednoduše našroubovat.

Existuje samozřejmě více druhů antén dle využití. Například se může jednat o:

GSM Antény

GSM Antény, které slouží jako posílení signálu při volání. V dnešní době se používají spíše jen jako součást autoalarmu s GSM modulem pro oznamování poplachu pomocí SMS zpráv.

GPS antény

GSM Antény, které slouží jako posílení signálu při volání. V dnešní době se používají spíše jen jako součást autoalarmu s GSM modulem pro oznamování poplachu pomocí SMS zpráv.

TV antény

TV Antény vám umožní koukat se na televizní vysílání i ve voze. Podle druhu tunerů lze v autě zajistit jak staré analogové vysílání, tak i DVB-T.

DAB Antény

DAB Antény – (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
Ve formátech DAB, DAB+ a DMB  ve světě je šířeno již více než 1500 rozhlasových programů a multimediálních služeb a i vaše auto může umět DAB

Anténní konektory & adaptéry

Anténní konektory & adaptéry – mnoho automobilů má svůj speciální anténní konektor, a proto je nezbytně nutné mít dostupné redukce a konektory ze kterých si člověk může vybrat.

Zapojení nové antény

Nemáte kde nebo máte strach si vyměnit nebo zapojit anténu? Nevíte jakou anténu zvolit? Navštivte náš showroom s vlastním panelem, který je určený čistě anténám, poraďte se se specialisty jakou anténu vybrat a nechte si ji do auta nainstalovat od profesionálů!  Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Jak vybrat správné autorádio

V prvním řadě musí být autorádio kvalitní a spolehlivé. S tím vám samozřejmě rádi pomůžeme.

V současné době se vyrábí obrovské až nepřeberné množství různých autorádií s různými funkcemi, a proto není tak jednoznačné a jednoduché najít to správné.

Už delší dobu neslouží autorádio jen na poslech rádia, ale umí toho mnohem více. Moderní autorádio je multifunkční zařízení, které vám může nabídnout propojení s vaším mobilním telefonem Apple nebo Android s přístupem k oblíbeným funkcím jako je streamování hudby nebo zobrazení navigace. Standardem dnešní doby je bezdrátové propojení s telefonem pomocí Bluetooth, případně USB slot na flash disk. Ačkoli už není CD mechanika primárním požadavkem našich zákazníků, stále dokážeme nabídnout řešení také s přehráváním CD.

Zvolit správné rádio je vždy otázkou potřeby.

Druhy autorádií a specifikace

Autorádia se dají dělit různými způsoby

Druhy autorádií dle velikosti

Existují dvě varianty velikostí autorádií 1DIN a 2DIN.  Přesný rozměr montážního otvoru včetně plechového rámečku, kam se autorádio zasouvá je 183 x 55mm, venkovní rozměry autorádia 1DIN pak jsou 189 x 58mm. Rozměry 2DIN autorádia vnitřní včetně plechového rámečku jsou 179 x 102mm, venkovní rozměry 2DIN autorádia jsou 188 x 118mm. 1DIN rádio je nejrozšířenější cenově dostupnou variantou a mezi 2DIN rádia se řadí spíše luxusnější kousky a v některých případech i s možností přehrávání videí a dotykového displeje.

Druhy autorádií, v závislosti na médiu

Důležitým kritériem při výběru autorádia jsou kromě FM rádia další možnosti připojení. V současné době je na silnici nejrozšířenější variantou rádio možností připojení telefonu přes port USB. Díky této funkci lze přehrávat z telefonu nejen hudbu či podcasty uložené přímo v jeho paměti, tak z aplikací, jako jsou například Spotify, YouTube music a podobně. Lze samozřejmě použít také klasický USB flash disk.

V současné době je na ústupu přehrávání hudby z kompaktních disků. Nicméně v naší nabídce najete i rádia s CD mechanikou pro všechny, kteří mají takto uloženou hudbu z dřívějších časů.


Specifikace autorádia, na které brát zřetel:

  1. Podsvícení není rozhodujícím faktorem, ale přesto důležité.
    Na prvním místě je to velmi pohodlné. Jednodušší ovládání autorádia v nočních hodinách a efektivní vzhled, pokud je barva podsvícení stejná jako zbytek interiéru. Existují autorádia, která mají multi-barevné podsvícení a uživatel si může kdykoliv barvu změnit dle své potřeby.
  2. Značka
    Vždy je nejlepší koupit zařízení známé společnosti. Pokud se vydáte cestou levného neznačkového rádia, je nutné počítat s problémovým provozem a zřejmě na vás čeká únavné jednání s reklamačním servisem.
    Proto M+H doporučuje používat ověřené značky: Alpine, Kenwood, Zenec, Clarion, JVC, Pioneer.
  3. Velikost a rozlišení displejeTyto parametry jsou důležité a závislé na kvalitě obrazu. Zkuste si vybrat rádio, které má velký počet pixelů. Velké obrazovky by zároveň měly mít větší počet pixelů pro větší detaily. Tento bod se spíše vztahuje na 2DIN rádia, která mají barevný displej.
  4. Výkon autorádia
    Důležitým parametrem při výběru autorádia je výkon zesilovače. Z tohoto parametru se odvíjí kvalita zvuku. Čím vyšší je, tím lépe. Standardní uváděný výkon autorádia je 4x 50W, ale nenechte se jen ošálit čísly…jak se říká…papír unese vše, proto dejte hlavně na doporučení….a výhody vyššího výkonu? Čím vyšší výkon, tím lépe si zesilovač poradí s přesným ovládáním membrány reproduktoru a „utlačí“ pevnější basy i při vyšších hlasitostech.
  5. Dostupné audio / video vstupy a výstupyVelký počet portů audio / video vstupů a výstupů zaručuje propojitelnost a funkčnost přijímače s vaším audio / video systémem ve voze. Bez nízkoúrovňových výstupů např. kvalitně nepřipojíte případný zesilovač, a bez vhodných vstupů zase své oblíbené externí zařízení.

A na konec … vlastní zapojení autorádia

Pro správné zapojení autorádia budeme většinou potřebovat:

  • redukce na ISO konektory nebo adaptéry ovládání na volantu
  • anténní redukce nebo fantomové napáječe
  • plastové redukční rámečky pro autorádia

Nemáte kde nebo máte strach si nové rádio nainstalovat? Nevíte jakou redukci použít? Navštivte náš showroom s více než 50 zprovozněnými zařízeními, poraďte se se specialisty, jaké rádio vybrat, a nechte si ho do auta nainstalovat od profesionálů! Veškeré potřebné jak elektrické tak i plastové a anténní redukce držíme skladem. Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Jak vybrat reproduktory do auta

Standardní originální reproduktory v autě nejsou vždy řidiči dostačující svou kvalitou. Výměna audiosystému, zejména výměna reproduktorů, přináší rychlé řešení a je jedním z nejčastěji prováděných vylepšení.

Jak se reproduktory rozlišují?

Nabídka reproduktorů do auta je velice různorodá. Liší se jak v rozsahu  svého frekvenčního spektra, tak ve velikosti i použitých materiálech. Reproduktory lze nakoupit jako kompletní set pro určitý vůz a také jsou nabízeny samostatně.

Komponentní vs. Koaxiální systém

Koaxiální reproduktory mají výškové reproduktory jako pevnou součást a nelze měnit jejich umístění.

Dražší značky dnes umožňují alespoň natočení výškového reproduktoru. Výškový reproduktor je na nich oddělený většinou jen kondenzátorem a tudíž  se nejedná o nejkvalitnější řešení.

Oproti tomu komponentní reproduktory mají výšku samostatně oddělenou a zapojenou před tzv. výhybku, která jasně určuje, co má který reproduktor hrát.

To znamená, že výškový reproduktor můžete umístit na jiné místo a to nejčastěji do trojúhelníčku u zpětných zrcátek, do sloupku vedle palubní desky, ale také na palubní desku nebo na tapecírunk dveří dle typu vozidla a vhodného umístění.

Každý typ reproduktoru má jednoduše své uplatnění. Komponentní reproduktory poskytují lepší zvuk, ale zároveň jsou také díky výhybce a provedení o něco dražší. Koaxiální reproduktory mají snadnější instalaci a dají se nejlépe uplatnit do zadní části vozu.

Pokud je kvalita zvuku nejdůležitějším faktorem při rozhodování, pak byste měli zvážit reproduktory komponentní. V opačném případě koaxiální reproduktory postačují pro naplnění vozu hudbou. Koaxiální systémy jsou také vhodnější pro různé DIY montáže začátečníků. Koaxiální systém se často využívá v zadních dveřích, kde není kladen důraz na kvalitu zvuku jako u předních reproduktorů a často slouží také jen jako do-ozvučení vozu pro prostorový efekt.

Faktory pro výběr reproduktorů

Existují čtyři hlavní faktory, které vám pomohou najít nejlepší reproduktory do vašeho vozu:

1) Velikost
2) Výkon
3) C
itlivost
4) Kvalita a zpracování

Samozřejmě lze vybírat i v rámci rozpočtu nebo zvážit i jiné věci, ale budete-li se držet těchto faktorů, najdete reproduktory, které budou spolupracovat se zbytkem vašeho audiosystému a tím vám poskytovat skvělý zvuk.

1. Velikost

Předtím, než začnete nakupovat nové reproduktory, je důležité, abyste si zjistili informace o reproduktorech, které jsou již ve voze.Přijďte se poradit s naším specialistou, který vám ukáže ideální variantu do vašeho vozu. Pokud poskytnete specialistovi značku, model a rok výroby vašeho vozidla, je obvykle možné vám říci velikost reproduktorů a vše, co budete potřebovat pro jejich výměnu.

2. Výkon

Poté co máte již nějaké specifikace ohledně velikosti a typu reproduktorů, bude vás zajímat jejich výkon. Pokud se ve voze stále nachází originální autorádio, je většinou uživatel omezen jeho slabším výkonem. Proto se budou vybírat spíše méně výkonné ale za to citlivější reproduktory.

Pokud jste rádio již vyměnili za jiné tzv. „aftermarket“, pak budete mít trochu více svobody. V takovém případě máte možnost zvolit reproduktory s vyšším výkonem dle výkonu vámi dokoupeného rádia nebo zesilovače.

Výkon se uvádí ve Wattech a nejběžnější měření je root-mean-square, známé spíše jako výkon RMS. Pozor! Výrobci často používají nesmyslné hodnoty, jako je výkon ve špičce (MAX). Doporučujeme si předem zjistit, zdali se na vámi vybraných reproduktorech opravdu jedná o výkon RMS.

3. Citlivost

Citlivost udává, jak umí reproduktor zahrát při určitém výkonu, tedy jeho účinnost. Podle citlivosti si uděláme obrázek o tom, „jak hlasitě to bude hrát“. Pokud pracujete s továrním autorádiem, pak budete chtít najít reproduktory, které mají vysoký stupeň citlivosti. Na druhé straně reproduktory s nízkou citlivostí hrají velmi dobře s výkonnými zesilovači a jsou schopny docílit většího akustického tlaku (pevnější basy).

4. Kvalita

Jedním z největších důvodů pro upgrade továrních reproduktorů je zvýšení kvality zvuku. Většina továrních reproduktorů je vyrobena z materiálů poměrně nízké kvality, které mají tendenci ztrácet své vlastnosti v průběhu času. Díky nekvalitním výškovým reproduktorům máte někdy po delší jízdě pocit, že vám praskne hlava, a ticho je tak lepším společníkem. To je jeden z důvodů, proč právě upgrade reproduktorů může poskytnout vyšší kvalitu zvuku, i když zůstane vše ostatní ve voze stejné. Životnost nově zakoupených reproduktorů je vyšší, pokud budete správně vybírat reproduktory s kvalitním zpracováním.

Zásadní roli ve kvalitě zvuku hraje také to, jak moc dobře je vytlumený prostor za reproduktory – tedy většinou dveře. Více se dozvíte v sekci o tlumících materiálech.

Jak vybrat subwoofer (basový reproduktor)

Subwoofer je určený výhradně k výrobě nízkofrekvenčních zvuků (tzv. basů). Bas je nedílnou součástí audiosystému a přidává patřičnou hloubku. Existuje mnoho typů, velikostí a možností provedení subwooferů, ze kterých si uživatel může vybrat. Při výběru doporučujeme postupovat podle následujících kroků.

Subwoofery se vyrábějí v mnoha velikostech od několika palců až po obludné rozměry připomínající vznášedla a měly by být nainstalovány ve skříni nebo zástavbě…přesněji řečeno v počítaném prostoru. To znamená, že by měly mít ozvučnici a být připojeny k zesilovači.

Zda má reproduktor již zesilovač součástí své ozvučnice a nebo ne, rozdělujeme subwoofery na aktivní a pasivní. K těm pasivním si vždy musíte ještě dokoupit zesilovač nebo je zakoupit již v sadě se zesilovačem.

Další rozdíly mezi jednotlivými typy subwooferů spočívají právě v typu ozvučnice, nebo se dají koupit samostatné pro vlastní zástavbu.

Druhy subwooferů

Subwoofery samostatné – jedná se o variantu, kdy je potřeba koupit či sestrojit specifickou ozvučnici a zapojit samostatný zesilovač. Samostatné subwoofery jsou ideální pro ty, kteří si chtějí velmi specificky přizpůsobit svůj audiosystém. Často se tyto reproduktory instalují do kufru do míst, kde bývá rezerva, do tzv. zástavby.

Subwoofery v boxu / skříni / tubě – musíte vybrat externí zesilovač pro tento typ subwooferu a hlavně vybrat správný typ a velikost ozvučnice dle typu hudby, kterou posloucháte, a kam také daný subwoofer umístíte. S touto otázkou vám rádi pomůžeme.

Aktivní subwoofer – je subwoofer se zesilovačem v jedné kompaktní skříni a je ideální pro instalaci v malých prostorech.Nelze většinou počítat s extra velkým výkonem, resp. s velkým akustickým tlakem.

Subwoofer pro konkrétní typ vozu – je navržen tak, aby se přesně vešel na určité místo do prostoru určitého vozu. Je perfektní, pokud chcete nenápadnou montáž a zároveň neubrat příliš mnoho místa v autě. Jedná se vždy o řešení na míru konkrétnímu vozu.

Zjistit a zvážit dostupné specifikace:

  • Výkon – chcete-li velké, bohaté basové zvuky, budete chtít subwoofer s vysokým výkonem.
  • Citlivost – subwoofer s vyšší citlivostí vyžaduje méně energie a dosáhne stejného zvuku. Citlivost se udává v jednotkách dB (Decibel).
  • Frekvenční rozsah – pokud chcete, aby váš subwoofer byl schopný zpracovávat nízkofrekvenční zvuky, budete potřebovat reproduktor s širokým pásmem.
  • Typ ozvučnice – ozvučnice subwooferu má velký vliv na kvalitu zvuku, a proto se vyplatí i zde dát pozor a zvolit vhodnou skříň.
  • Impedance – pohybuje se od 2 do 8 ohmů. Doporučená impedance subwooferu by měla mít totožnou hodnotu s impedancí zesilovače.
  • Jednotlivé typy a instalace subwooferů vám rádi vysvětlíme a přímo předvedeme v na našem showroomu v rámci našeho showcar přímo na prodejně.

Jak nainstalovat subwoofer do vozidla?

Nemáte kde nebo si netroufáte subwoofer sami nainstalovat? Nevíte, jaký zesilovač k Vašemu bassboxu zvolit? Navštivte náš showroom s více než 32 metry panelů s reproduktory, subwoofery a dalším sortimentem a poraďte se se specialisty, jaký subwoofer vybrat, a nechte si ho do auta nainstalovat od profesionálů! Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Jak vybrat zesilovač

Každý  zvukový systém v automobilu má zesilovač, ale většinou se nejedná o samostatný produkt. Drtivá většina těchto zesilovačů je zabudována přímo v továrním rádiu a jejich výkon je spíše slabší. Pokud hledáte silnější zesilovač, tzn. větší akustický tlak reproduktorů, nebo siláka pro ovládání nějakého wooferu (basový reproduktor), existuje několik různých faktorů, kterým je potřeba věnovat velkou pozornost.

Existují 3 hlavní faktory:

  1. Počet kanálů
  2. Výkon
  3. Propojitelnost
Více informací o zesilovačích

1.     Jaký je správný počet kanálů?

Zesilovače jsou k dispozici v několika různých konfiguracích. Správný počet kanálů bude záviset na tom, kolik reproduktorů máte ve svém voze. Obecně platí, že na každý reproduktor budete potřebovat jeden kanál.

Pokud chcete zároveň do vozu přidat subwoofer, budete potřebovat jeden kanál zesilovače navíc. Například 2-kanálový zesilovač může být použitý pro dva basové reproduktory, dva koaxiální reproduktory, nebo si můžete zmůstkovat výstup ze 2 kanálu na jeden silnější reproduktor (subwoofer). V případě 5 kanálového zesilovače můžete využít napájení předních i zadních dveří včetně subwooferu nebo si můžete kanály opět zmůstkovat např. pouze na dva reproduktory  + subwoofer. Se správnou konfigurací pro vaše použití vám rádi pomůžeme.

2.   Nešetřete na výkonu

Chcete-li získat co nejlepší zvuk z vašeho autorádia, je důležitý výkon zesilovače. To je důvod, proč si mnoho lidí nejprve vybere silné reproduktory a pak hledají zesilovač, který má dost „šťávy“, aby reproduktory zvládl. Čím silnější zesilovač je, tím větší měnič napětí v sobě musí mít (zesilovač si 12v povyšuje na daleko vyšší hodnoty, aby zvládal vyšší výkony)  a tím potřebuje také silnější napájecí kabel. Díky vyššímu výkonu docílíte se správnými reproduktory vyššího akustického tlaku a tedy podstatně lepších, přesnějších a pevnějších basů.

3.  Propojitelnost

Pokud budujete audiosystém v autě od začátku, tak není problém vybrat autorádio, které má již nízkoúrovňové výstupy pro zesilovač.

Bohužel většina továrních autorádií, nemá výstupy pro zesilovače. Pokud pracujete s rádiem, která spadá do této kategorie, budete muset hledat zesilovač s vysoko-úrovňovými vstupy, popřípadě dokoupit tzv. „High to low“ adaptér viz obrázek.

Jak namontovat zesilovač do auta?

Nemáte kde nebo si netroufáte zesilovač do auta sami nainstalovat? Nevíte kam zesilovač umístit a jak se napojit na audiosystém? Navštivte náš showroom, poraďte se se specialisty, jaký zesilovač vybrat, a nechte si ho do auta nainstalovat od profesionálů!  Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Jak si vybrat kapacitor

Kapacitor

Kapacitor je vlastně elektrický kondenzátor. Úkolem je shromažďovat elektrický náboj pro bleskové použití. Kapacitor automobilu díky své kapacitě vyrovnává případný pokles napětí na baterii během hlasité hudby a hlavně při výkonovém požadavku basového reproduktorů (nebo reproduktorů) Kapacitor se pak ve chvílích „klidu“ dobíjí plynule z autobaterie, která není tak rychlý zdroj energie.

Při provozu výkonnější audiosoustavy se bez kapacitoru neobejdete, bas díky pomalým dodávkám od baterie nemá tu správnou sílu, membrána nedosáhne potřebného akustického tlaku, … Tyto a další faktory pak zásadním způsobem ovlivňují produkci hudby.

Pokud za baterii, tedy před zesilovač, připojíte kondenzátor dostatečné kapacity, zvuk (a to hlavně basy) bude správně pevný a zbavíte se jakéhosi „rozpadlého“ zvuku.

Více informací

Kapacitor doporučujeme použít na silnější zesilovače a orientačně se počítá 0,1 farad na výkon 10-50 W RMS na zesilovači. Aby měl kapacitor dobrý účinek, doporučujeme ho instalovat do 30-50 cm od zesilovače. Při nedostatečném napájení zesilovače je zvuk zkreslený a v horším případě dojde k přerušení zvuku při větší hlasitosti a kontrolky v autě mohou poblikávat díky úbytku napětí. V žádném případě neberte kapacitor jako záchranu velmi slabé či staré autobaterie.

Při prvním použití kapacitoru nezapomeňte použít odpor, nebo přiloženou žárovku v balení, abyste nejprve kapacitor prvně nabili. Pokud zapomenete použít tento odpor,může dojít k poškození kapacitoru, jelikož nenabitý kondenzátor na okamžik způsobí téměř zkrat systému.

Zapojení kapacitoru do Vašeho vozu

Nemáte kde nebo si netroufáte sami zapojit kapacitor? Nevíte jaký kapacitor zvolit? Navštivte náš showroom a poraďte se se specialisty, jaký vybrat a nechte si ho do auta nainstalovat od profesionálů!  Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Přejít nahoru